| Brand: | ALLVIEW |
| Model: | Alldro 2 SPEED DUO |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Display | |
| Size: | 8" |
| Resolution: | 768 x 1024 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 4400.0 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Processor | |
| Chipset: | Cortex A9 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 10 mm |
| Weight: | 498 g |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer |