| Brand: | Allview |
| Model: | A5 Quad |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 4.3 inches, 52.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~217 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 1700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 129.2 x 68 x 10.9 mm (5.09 x 2.68 x 0.43 in) |
| Weight: | 153.7 (5.40 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~140 USD |