| Brand: | Allview |
| Model: | A4ALL |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 480p@25fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 480p@25fps |
| Capacity: | 1500 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 115 x 62 x 12.2 mm (4.53 x 2.44 x 0.48 in) |
| Weight: | 122.7 g (4.30 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White, Blue |
| Usd: | ~76 USD |