| Brand: | Allview |
| Model: | A4 Duo |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 3.5 inches, 36.5 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cotex-A7 |
| Gpu: | Mali-400 |
| Expandable: | No |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 116.1 x 63.2 x 12 mm (4.57 x 2.49 x 0.47 in) |
| Weight: | 110.6 (3.88 oz) |
| Sim: | Dual SIM (dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~86 USD |