| Brand: | Allview |
| Model: | A10 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.34 inches, 73.6 cm2 |
| Resolution: | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~201 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 2200 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6580 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDXC |
| Os: | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Dimensions: | 151 x 71.8 x 9.6 mm (5.94 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight: | 150 g (5.29 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Gray |