| Brand: | Allview |
| Model: | 3 Speed Quad HD |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 9.7 inches, 291.4 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~132 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 8000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 242.5 x 178 x 8.9 mm (9.55 x 7.01 x 0.35 in) |
| Weight: | 645.4 g (1.42 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White, Black |
| Usd: | ~173 USD |