| Brand: | Alcatel |
| Model: | Watch |
| Release Date: | 2015, September. Released 2015, September |
| Size: | 1.22 inches |
| Resolution: | 240 x 204 pixels (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 256K colors |
| Capacity: | Li-Ion 210 mAh, non-removable |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | STM 429 |
| Ram: | 8MB |
| Expandable: | No |
| Dimensions: | 41.8 x 41.8 x 10.5 mm (1.65 x 1.65 x 0.41 in) |
| Weight: | - |
| Wifi: | No |
| Bluetooth: | 4.0, LE |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | USB 2.0 (charging only) |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, altimeter, gyro, heart rate, compass |
| Colors: | White, Black/Red |