| Brand: | ADVAN |
| Model: | S40 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 4" |
| Resolution: | 480 x 800 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 5 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1300.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 7.0 Nougat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 8.3 mm |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |