| Brand: | ADVAN |
| Model: | M4 |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 4" |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 0 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 1300.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 4 mm |
| Weight: | 400 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Micro Sim |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |