| Brand: | ADVAN |
| Model: | E1C Pro |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 1024 x 758 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 4GB |
| Os: | Android 4.4 KitKat |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 12 mm |
| Weight: | 325 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular, Mini Sim - Regular |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0 |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Grey |