| Brand: | ADVAN |
| Model: | E1C 3G |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2016 |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 600 x 1024 |
| Technology: | TFT |
| Camera | |
| Main Specs: | 1 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 2500.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | MediaTek |
| Memory | |
| Ram: | 0.5GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 5.1 Lollipop |
| Connectivity | |
| Wifi: | 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.1 |
| Sensors: | Accelerometer, Compass, GPS |