| Brand: | Acer |
| Model: | X960 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 2.8 inches, 24.3 cm2 |
| Resolution: | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 3.15 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 533 MHz Samsung S3C 6410 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 106.4 x 59 x 13.7 mm (4.19 x 2.32 x 0.54 in) |
| Weight: | 131.5 g (4.62 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP, EDR |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / UMTS |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~292 USD |