| Brand: | Acer |
| Model: | Super ZX |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2025 |
| Size: | 6.78 inches, 111.0 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD, 120Hz |
| Refresh Rate: | 120Hz |
| Main Specs: | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 2 MP (macro) Auxiliary lens |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Charging: | 33W wired, 50% in 35 min |
| Fast Charging: | 33W |
| Chipset: | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| Cpu: | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Gpu: | Mali-G57 MC2 |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 128GB |
| Expandable: | Unspecified |
| Os: | Android 15 |
| Dimensions: | 8.6 mm thickness |
| Weight: | 200 g (7.05 oz) |
| Build: | IP50 dust protected |
| Sim: | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Wifi: | Yes |
| Bluetooth: | Yes |
| Nfc: | Unspecified |
| Usb: | USB Type-C 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Sensors: | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Carbon Black, Cosmic Green, Lunar Blue |
| Usd: | ~108 USD |