| Brand: | ACER |
| Model: | One 7 4g |
| Type: | Tablet |
| Display | |
| Size: | 7" |
| Resolution: | 600 x 1024 |
| Technology: | LCD |
| Camera | |
| Main Specs: | 2 MP |
| Selfie Specs: | 0 MP |
| Battery | |
| Capacity: | 3450.0 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Processor | |
| Chipset: | Mediatek MT8321 |
| Memory | |
| Ram: | 1.0GB |
| Storage: | 8GB |
| Os: | Android 6.0 Marshmallow |
| Body | |
| Dimensions: | 1849 x 1314 x 1 mm |
| Weight: | 200 g |
| Sim: | Mini Sim - Regular |
| Sensors: | Accelerometer, GPS |
| Colors: | Black |