| Brand: | Acer |
| Model: | M900 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.8 inches, 41.1 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~246 ppi density) |
| Technology: | TFT resistive touchscreen, 65K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA videocall camera |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Cpu: | 533 MHz Samsung S3C 6410 |
| Expandable: | microSD (dedicated slot) |
| Os: | Microsoft Windows Mobile 6.1 Professional |
| Dimensions: | 119 x 62 x 17.1 mm (4.69 x 2.44 x 0.67 in) |
| Weight: | 188 g (6.63 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | No |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Fingerprint (front-mounted) |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~270 USD |