| Brand: | Acer |
| Model: | Liquid Zest Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, PDAF |
| Main Features: | Laser AF, LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 5 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 5000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Charging: | 10W wired |
| Fast Charging: | 10W |
| Chipset: | Mediatek MT6735 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 154 x 77 x 10 mm (6.06 x 3.03 x 0.39 in) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Blue, White |
| Usd: | ~216 USD |