| Brand: | Acer |
| Model: | Liquid Z520 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2015 |
| Size: | 5.0 inches, 75.7 cm2 |
| Resolution: | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~187 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 8 MP, AF |
| Main Features: | LED flash, HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps, 720p@60fps |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT6582M (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-400MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 154 x 86 x 6.4 mm (6.06 x 3.39 x 0.25 in) |
| Weight: | 118 g (4.16 oz) |
| Sim: | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~140 USD |