| Brand: | Acer |
| Model: | Liquid X1 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 5.7 inches, 89.6 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~258 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 2700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| Cpu: | Octa-core 1.7 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 153.3 x 80.4 x 8.5 mm (6.04 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight: | 164 g (5.78 oz) |
| Sim: | Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Graphite black, Wine red |
| Usd: | ~281 USD |