| Brand: | Acer |
| Model: | Liquid S2 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 6.0 inches, 98.7 cm2 |
| Resolution: | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~368 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 3 |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | Quad-LED ring flash |
| Main Video: | 4K@24fps, 1080p@60fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 3300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 2.2 GHz Krait 400 |
| Gpu: | Adreno 330 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 166 x 86.2 x 9 mm (6.54 x 3.39 x 0.35 in) |
| Weight: | 229 g (8.08 oz) |
| Sim: | Nano-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | Yes |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Colors: | Black, Red |
| Usd: | ~367 USD |