| Brand: | Acer |
| Model: | Liquid Express E320 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.5 inches, 33.8 cm2 |
| Resolution: | 320 x 480 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM7227T-1 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 800MHz ARM 11 |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot), 2 GB included |
| Os: | Android 2.3 (Gingerbread) |
| Dimensions: | 115 x 60.8 x 13.4 mm (4.53 x 2.39 x 0.53 in) |
| Weight: | 138 g (4.87 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Nfc: | Region specific |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~97 USD |