| Brand: | Acer |
| Model: | Liquid |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2009 |
| Size: | 3.5 inches, 34.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~267 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 480p@20fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 480p@20fps |
| Capacity: | 1350 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm QSD8250 Snapdragon S1 |
| Cpu: | 768 MHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 200 |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 1.6 (Donut) |
| Dimensions: | 115 x 62.5 x 12.5 mm (4.53 x 2.46 x 0.49 in) |
| Weight: | 135 g (4.76 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth: | 2.0, A2DP |
| Usb: | miniUSB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black, White, Red |
| Usd: | ~97 USD |