| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Talk S |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 7.0 inches, 135.1 cm2 |
| Resolution: | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 13 MP, AF |
| Main Features: | HDR, panorama |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 3400 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT8735 |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| Gpu: | Mali-T720MP2 |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Dimensions: | 191.7 x 101 x 9.4 mm (7.55 x 3.98 x 0.37 in) |
| Weight: | 260 g (9.17 oz) |
| Sim: | Nano-SIM + Micro-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA / LTE |
| Sensors: | Accelerometer, proximity |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~184 USD |