| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab B1-A71 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2710 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8317 |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | SGX531u |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 197.4 x 128.5 x 11.3 mm (7.77 x 5.06 x 0.44 in) |
| Weight: | 320 g (11.29 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~108 USD |