| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab B1-710 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | Yes |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2640 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT8317T |
| Cpu: | Dual-core 1.2 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | PowerVR SGX531u |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android OS |
| Dimensions: | 198.1 x 129.5 x 12.7 mm (7.80 x 5.10 x 0.5 in) |
| Weight: | 339.9 g (11.99 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White |
| Usd: | ~119 USD |