| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A701 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1920 x 1200 pixels, 16:10 ratio (~224 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 9800 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 259.8 x 175 x 10.9 mm (10.23 x 6.89 x 0.43 in) |
| Weight: | 667 g (1.47 lb) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, hotspot, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Titanium Gray |
| Usd: | ~410 USD |