| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A3-A20 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 1280 x 800 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Protection: | Corning Gorilla Glass 4, oleophobic coating |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 5910 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8127 (28 nm) |
| Cpu: | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | Mali-450MP4 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.4 (KitKat) |
| Dimensions: | 256.5 x 170.2 x 10.2 mm (10.10 x 6.70 x 0.40 in) |
| Weight: | 508 g (1.12 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~205 USD |