| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A3 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 7300 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8125T - Wi-FiMediatek MT8389W - 3G |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 260 x 175 x 10.2 mm (10.24 x 6.89 x 0.40 in) |
| Weight: | 560 g (1.23 lb) |
| Sim: | Micro-SIM - cellular model only |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black/Silver, White |
| Usd: | ~205 USD |