| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A210 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3260 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 259.1 x 175.3 x 12.2 mm (10.20 x 6.90 x 0.48 in) |
| Weight: | 685 g (1.51 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, EDR |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0, USB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Titanium Gray |
| Usd: | ~281 USD |