| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A200 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 10.1 inches, 295.8 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~149 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3260 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 T20 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.2 (Honeycomb), upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 260 x 175 x 12.4 mm (10.24 x 6.89 x 0.49 in) |
| Weight: | 700 g (1.54 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0, USB 2.0, OTG |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | Black |
| Usd: | ~216 USD |