| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A110 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2012 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT, 256K colors |
| Main Specs: | 2 MP |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 3420 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 3 T30L |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 193 x 126.5 x 11.4 mm (7.60 x 4.98 x 0.45 in) |
| Weight: | 390 g (13.76 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black/Silver |
| Usd: | ~162 USD |