| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A100 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Features: | LED flash |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p@30fps |
| Capacity: | 1530 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Nvidia Tegra 2 T20 |
| Cpu: | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| Gpu: | ULP GeForce |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 3.0, upgradable to 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| Dimensions: | 195 x 117 x 13.1 mm (7.68 x 4.61 x 0.52 in) |
| Weight: | 450 g (0.99 lb) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer, gyro, compass |
| Colors: | Black/Red, Black/Blue |
| Usd: | ~108 USD |