| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia Tab A1-811 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2013 |
| Size: | 7.9 inches, 193.3 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | VGA |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 4960 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Mediatek MT8389W |
| Cpu: | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| Gpu: | PowerVR SGX544 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 208.7 x 145.7 x 11.1 mm (8.22 x 5.74 x 0.44 in) |
| Weight: | 430 g (15.17 oz) |
| Sim: | Yes |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, gyro |
| Colors: | White |
| Usd: | ~162 USD |