| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia One 7 B1-730 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.0 inches, 142.1 cm2 |
| Resolution: | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~216 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | Yes |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 3700 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Intel Atom Z2560 |
| Cpu: | Dual-core 1.6 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| Dimensions: | 8.9 mm thickness |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Red, white, black, blue, pink |
| Usd: | ~97 USD |