| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia B1-720 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.0 inches, 137.9 cm2 |
| Resolution: | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | VGA |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 2955 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Mediatek MT8111 |
| Cpu: | Dual-core 1.3 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX531 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 8GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 198.1 x 121.9 x 10.2 mm (7.80 x 4.80 x 0.40 in) |
| Weight: | 315 g (11.11 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 4.0, A2DP |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Gold |
| Usd: | ~108 USD |