| Brand: | Acer |
| Model: | Iconia A1-830 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2014 |
| Size: | 7.9 inches, 193.3 cm2 |
| Resolution: | 768 x 1024 pixels, 4:3 ratio (~162 ppi density) |
| Technology: | LED-backlit IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 1080p@30fps |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Intel Atom Z2560 |
| Cpu: | Dual-core 1.6 GHz |
| Gpu: | PowerVR SGX544MP2 |
| Ram: | 1GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSDHC (dedicated slot) |
| Os: | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| Dimensions: | 203 x 138.4 x 8.2 mm (7.99 x 5.45 x 0.32 in) |
| Weight: | 380 g (13.40 oz) |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth: | 3.0 |
| Nfc: | No |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | White |
| Usd: | ~140 USD |