| Brand: | Acer |
| Model: | Chromebook Tab 10 |
| Type: | Tablet |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 9.7 inches, 291.4 cm2 |
| Resolution: | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Technology: | IPS LCD |
| Main Specs: | 5 MP |
| Main Video: | 720p |
| Selfie Specs: | 2 MP |
| Selfie Video: | 720p |
| Capacity: | 4500 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Chipset: | Rockchip RK3399 |
| Cpu: | Hexa-core (4x Cortex-A53 & 2x Cortex-A72) |
| Ram: | 4GB |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSDXC (dedicated slot) |
| Os: | Chrome OS |
| Dimensions: | 238.3 x 172.2 x 9.9 mm (9.38 x 6.78 x 0.39 in) |
| Weight: | 544.3 g (1.20 lb) |
| Build: | Stylus |
| Sim: | No |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth: | 4.1, A2DP, LE |
| Nfc: | No |
| Usb: | USB Type-C 3.1 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | No cellular connectivity |
| Sensors: | Accelerometer |
| Colors: | Black, Blue |
| Usd: | ~356 USD |