| Brand: | Acer |
| Model: | Allegro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2011 |
| Size: | 3.6 inches, 36.9 cm2 |
| Resolution: | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~259 ppi density) |
| Technology: | TFT |
| Main Specs: | 5 MP, AF |
| Main Video: | Yes |
| Selfie Specs: | No |
| Selfie Video: | Yes |
| Capacity: | 1300 mAh |
| Type: | Li-Ion |
| Chipset: | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| Cpu: | 1.0 GHz Scorpion |
| Gpu: | Adreno 205 |
| Expandable: | No |
| Os: | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Dimensions: | 116 x 59 x 13 mm (4.57 x 2.32 x 0.51 in) |
| Weight: | 126 g (4.44 oz) |
| Sim: | Mini-SIM |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, DLNA |
| Bluetooth: | 2.1, A2DP, EDR |
| Usb: | microUSB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | GSM / HSPA |
| Sensors: | Accelerometer, proximity, compass |
| Colors: | Black, White |
| Usd: | ~151 USD |