| Brand: | 360 |
| Model: | Q5 Plus |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 6.0 inches |
| Resolution: | 1080 x 1920 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | Screen (Size & Type): 6.0 inches Super AMOLED FHD Display |
| Main Specs: | Camera Overview: 13+13 Megapixels / 13 Megapixels |
| Main Video: | 2160p@30fps |
| Selfie Specs: | 13 Megapixels with 1.12um pixel size |
| Capacity: | 3700 mAh |
| Cpu: | Processor (Clock): Quad-Core (2x2.15GHz Kryo + 2x1.6GHz Kryo) |
| Gpu: | Adreno 530, 624MHz |
| Ram: | Memory: 4GB/6GB, 1866MHz |
| Storage: | Internal Storage: 128GB |
| Expandable: | Yes Support MicroSD Up to 128GB (Uses SIM 2 Slot) |
| Os: | 360 2.0 (Android 6.0 Marshmallow OS) |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 156.5 x 80 x 8.3 mm |
| Weight: | 175 Grams |
| Sim: | Nano SIM (Yes with Hybrid Dual SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/, Dual Band, Wi-Fi Direct |
| Usb: | Type-C USB v2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Fingerprint Compass Gyroscope Hall |