| Brand: | 360 |
| Model: | 360 N7 Pro |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2018 |
| Size: | 5.99 in (inches) |
| Resolution: | 1080 x 2160 pixels |
| Technology: | 5.99 in |
| Main Specs: | 4032 x 3024 pixels, 3840 x 2160 pixels, 30 fps |
| Main Video: | 3840 x 2160 pixels |
| Selfie Specs: | 7.99 MP (megapixels) |
| Capacity: | 4000 mAh |
| Type: | Li-Po |
| Cpu: | 2x 2.2 GHz Kryo 360, 6x 1.7 GHz Kryo 360, Cores: 8 |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 616, 500 MHz |
| Ram: | 6 GB, 1866 MHz |
| Storage: | 64 GB, 128 GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | 360 3.0 (Android 8.1 Oreo) |
| Os Version: | 8.1 |
| Dimensions: | 753.9 x 153.5 x 7.7 mm |
| Weight: | 182 g |
| Sim: | Nano SIM (Nano-SIM, Nano-SIM / microSD) |
| Wifi: | a, b, g, n, n 5GHz, ac, Dual band, Wi-Fi Hotspot, Wi-Fi Direct, Wi-Fi Display |
| Usb: | 2.0, Micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Light Accelerometer Compass Gyroscope Fingerprint Hall |