| Brand: | 360 |
| Model: | N6 Lite |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.5 inches FHD |
| Resolution: | 1080 x 1920 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.5 inches IPS |
| Main Specs: | 13MP / 8MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixel |
| Capacity: | 4020 mAh |
| Cpu: | Octa-Core 4x 2.2GHz ARM |
| Gpu: | Qualcomm Adreno 508 |
| Ram: | 4GB LPDDR4, 1333MHz |
| Storage: | 32GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | 360 3.0 (Android 7.1.1 Nougat) OS |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 75.94 mm x 152.35 mm x 8.25 mm |
| Weight: | 160 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Hybrid Dual SIM (Nano + Nano/microSD), Dual Standby) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11n 5GHz, Wi-Fi Direct, Dual Band, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Compass Sensor Fingerprint Sensor (Rear Mounted) Gyroscope |
| Usd: | $360.00 |