| Brand: | 360 |
| Model: | N6 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.93 inches FHD+ |
| Resolution: | 1080 x 2160 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.93 inches IPS |
| Main Specs: | 13MP / 8MP |
| Main Video: | 1080p@30fps |
| Selfie Specs: | 8 Megapixels with F2.2 Aperture, CMOS Sensor |
| Capacity: | 5030 mAh |
| Cpu: | Octa-Core 4x 2.2GHz ARM |
| Gpu: | 64-Bit |
| Ram: | 4GB LPDDR4, 1333MHz |
| Storage: | 64GB/128GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | 360 3.0 (Android 7.1.1 Nougat) OS |
| Os Version: | 7.1 |
| Dimensions: | 75.9 mm x 157.8 mm x 8.7 mm |
| Weight: | 186 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Yes) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, 802.11n 5GHz, Wi-Fi Direct, Dual Band, Wi-Fi Hotspot |
| Usb: | Micro USB with OTG, Charging and Mass Storage Function |
| Network: | LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Ambient Light Compass Sensor Fingerprint Sensor (Rear Mounted) Gyroscope |