| Brand: | 360 |
| Model: | 360 N5S |
| Type: | Smartphone |
| Display | |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Technology: | 5.5 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP + 13 MP |
| Main Video: | Support full HD video recording, Supports full 4K video recording |
| Selfie Specs: | 13 MP, PDAF , 1080p |
| Processor | |
| Chipset: | Qualcomm Snapdragon 653 |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Memory | |
| Ram: | 6 GB |
| Storage: | 64 GB |
| Expandable: | up to 128 GB |
| Os: | 360 N5S |
| Os Version: | 360 |
| Body | |
| Dimensions: | 153.5 x 76.9 x 8 mm |
| Weight: | 170 g |
| Sim: | Standard SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Yes |
| Usb: | Yes |
| Headphone Jack: | Yes |