| Brand: | 360 |
| Model: | 360 N5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Display | |
| Size: | 5.5 inches |
| Resolution: | 1920 x 1080 pixels |
| Technology: | 5.5 inches |
| Camera | |
| Main Specs: | 13 MP + 8 MP |
| Selfie Specs: | 8 MP |
| Processor | |
| Chipset: | Octa core Snapdragon 653 |
| Gpu: | Adreno 510 |
| Memory | |
| Ram: | 6 GB |
| Storage: | 32 GB | 64 GB |
| Expandable: | up to 128GB |
| Os: | 360 N5 |
| Os Version: | 360 |
| Body | |
| Dimensions: | 152 mm x 76 mm x 8.25 mm |
| Weight: | 156 g |
| Sim: | Standard SIM (Yes) |
| Connectivity | |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Usb: | Micro USB 2.0 |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer,Proximity |