| Brand: | 360 |
| Model: | 360 N4A |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2016 |
| Size: | 5.5inch |
| Resolution: | 1920 x 1080 (FHD) |
| Technology: | 5.5 inch |
| Main Specs: | Rear: 13MP, Front: 5MP |
| Main Video: | Support 1080P Video Recording,Support 720P Video Recording,Yes |
| Selfie Specs: | 5.0MP |
| Chipset: | MTK MT6753 |
| Ram: | 3GB RAM |
| Storage: | 32GB ROM |
| Expandable: | Supported, up to 128GB |
| Os: | 360 N4A |
| Os Version: | 360 |
| Dimensions: | 150*75.6*8.2 mm |
| Weight: | 155g |
| Sim: | Micro SIM (Dual SIM, Dual Standby) |
| Wifi: | 802.11a/b/g/n wireless internet |
| Usb: | micro USB |
| Headphone Jack: | Yes |
| Sensors: | Accelerometer,Ambient Light Sensor,Geomagnetic Sensor,Gravity Sensor,Gyroscope,Hall Sensor,Proximity Sensor |