| Brand: | 360 |
| Model: | F5 |
| Type: | Smartphone |
| Release Date: | 2017 |
| Size: | 5.0 inches |
| Resolution: | 1280 x 720 Pixels, 24 bit color depth |
| Technology: | 5.0 inches HD display |
| Main Specs: | 5 Megapixels / 2 Megapixels |
| Main Video: | 720p@30fps |
| Selfie Specs: | 2 Megapixel Front camera |
| Capacity: | 2000 mAh |
| Chipset: | Spreadtrum SC9832 |
| Gpu: | ARM Mali-400 MP2, 562 MHz, 4-Cores |
| Ram: | 2GB |
| Storage: | 16GB |
| Expandable: | microSD, microSDHC, microSDXC |
| Os: | 360 2.0 (Android 6.0 Marshmallow) |
| Os Version: | 6.0 |
| Dimensions: | 144.1 x 71.7 x 8.3 mm |
| Weight: | 135 Grams (With Battery) |
| Sim: | Standard SIM (Yes with Dual SIM support) |
| Wifi: | Wi-Fi 802.11 b/g/n, 2.4GHz band |
| Usb: | Micro USBv2.0, With Charging and Mass Storage Function |
| Network: | HSPA / LTE |
| Sensors: | Proximity Sensor Accelerometer Light Sensor Fingerprint Sensor |